https://youtu.be/7k2uKb9vCOI">https://youtu.be/7k2uKb9vCOI" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ile Avrupa Uzay Ajansı’nın ortaklaşa çalışması sonucu 8K çözünürlüğünde bir video hazırlandı.

NASA’nın bugüne kadar uzaya dair pek çok görüntü paylaşımına yer verdiğine tanık olmuşuzdur. Ancak son olarak paylaşılan video bugüne kadar yapılmış en yüksek çözünürlüğe sahip oldu. NASA ve ESA tarafından yapılan ortaklaşa çalışma sonucu 8K ultra yüksek çözünürlüğe sahip video, görüntü kalitesiyle kendisine hayran bırakıyor.

Paylaşılan videoda uzay istasyonlarında görev yapan astronotların bulunduğu ortama, neler yaptığına ve nasıl çalıştıklarına yer verilmiş. Hazırlanan video geliştirdiği profesyonel sinema kameraları ile tanınan RED markasının Helium 8K modeli ile çekildi. Videoda hem Dünya’dan hem de uzaydan görüntüleri eşsiz kaliteyle izlemek mümkün.

Yayınlanan video sonrası RED Helium 8K, Dünya dışında kaydedilmiş ilk 8K video çekme başarısıyla tarihe geçmiş oldu. NASA YouTube kanalından paylaştığı video ile ilgili yaptığı açıklamada “bizi takip eden kitleyle çok daha detaylı görüntüler paylaşmamızı sağlayacak olan 8K teknolojisini kullanmaya başladığımız için çok heyecanlıyız” ifadelerine yer verildi. Yapılan bu açıklamadan sonra NASA’nın 8K çözünürlüğe sahip başka videoları paylaşmaya devam edeceği anlaşılıyor.

Haber Kaynak: https://paratic.com